Založ si blog

Pozitíva Vzniku Česko-Slovenska. IV. Časť

Pozitíva Vzniku Česko-Slovenska.

Po oslobodení Slovenska sme sa ako národ mohli konečne nadýchnuť. Lenže pol storočia trvajúca bezohľadná maďarizačná politika zanechala hlboké stopy (niektoré si nesieme dodnes). Nesmiernu úctu a vďaku cítime voči českým učiteľom, ktorí v 20-tych rokoch prišli na Slovensko vyučovať. Až vtedy sme sa opäť začali učiť svojmu Slovenskému jazyku. Mohli sme ním hovoriť, písať či modliť sa v ňom. Česká inteligencia prišla aby pomohla s výchovou našej inteligencie. My sme ako som spomínal v predchádzajúcich článkoch učiteľov nemali. Resp. mali sme ich neskutočne málo ktorí nemohli pokryť celé naše územie. Práve Českí profesori založili univerzitu Komenského. Zjednodušene nám Česi vrátili možnosť byť Slováci a následne sa ju časť z nich nám pokúšala zobrať.

Významnú úlohu pre nás mal príchod úradníctva a poriadkových síl. Naše bolo pomaďarčené a často málo spoľahlivé. Česi a Moravania mali vďaka systému, ktorý panoval v rakúskej časti štátu pripravené oveľa lepšie úradníctvo. My sme ho takmer nemali. Len málokto bol Slovákom či sa ešte ako Slovákom cítili byť.

Ozbrojené zložky sme my Slováci nemali. Jedine až navracajúci sa legionári Slovenskej národnosti predstavovali túto časť. Vďaka ich príchodu sa postupne ustanovil poriadok a zastavil sa ďalší možný pokus o ovládnutie nášho územia.

V roku 1920 vzniklo Slovenské národné divadlo práve za podpory českého spolku. Spočiatku sa tam hrávali České diela a uvádzalo v češtine pretože nebolo dosť Slovenských hier ani hercov. To sa ale postupne menilo. Tak ako som to spomenul a ešte spomeniem, v dobe boja o naše prežitie nebolo času vytvárať veľkolepé operné diela, divadelné inscenácie etc. ktoré by aj tak nebolo možné verejne prezentovať. Všetky zdroje šli na zachovanie našej identity.

V novom štáte sa obnovila činnosť zakázanej Matice Slovenskej ktorú Maďari zakázali napriek tomu, že sám cisár na ňu prispel. Činnosť Matice bola nezávislá a pre Slovákov veľmi dôležitá. V 30-tych rokoch sa pokúšali nadviazať kontakty so Slovákmi žijúcich v Amerike, zdokumentovať ich život ale po dnes je to téma nepreskúmaná a vtedajšie snahy zabudnuté. Pričom bez Amerických Slovákov by sa pravdepodobne Slovensko nestalo súčasťou ČSR a ostalo by pod Maďarskou vládou alebo by nevznikla ani samotná ČSR.

No neboli tu len tieto nesmierne dôležité veci ale bohužiaľ aj negatíva. Niektoré ale nevznikli z Českého imperializmu ako to niektorí chcú ukázať. Išlo jednoducho o nedorozumenie.

Pochod LGBTI(Q) komunity a protipochod ako prostriedok lacného politického boja

15.08.2019

Po pozretí si posledných podchodov LGBTI(Q) komunity a ich protipochodov mám skutočne pocit, že sa tu umelo vytvára určitá atmosféra, ktorá vyhovuje obom stranám, ktoré sú v skutočnosti neschopné viac »

Lívia, čo by ženy mali bez feminizmu

08.02.2019

Dúfal som, že sa najbližšiemu videu od študentky Lívie vyhnem. Lenže nepodarilo sa a týždeň od zverejnenia jej videa o feminizme som mal možnosť opäť si len neveriacky zakrútiť hlavou. viac »

06.02.2019

Už dlhšiu dobu som obviňovaný z toho, že mám falošný účet, používam cudzie meno, na svojom profile nemám nič uvedené, nemám tam fotografie svojej osoby a tak podobne. Na jeseň minulého viac »

muž, brúska, rezbár, práca, drevo

Česi potrebujú ľudí, lákajú aj Filipíncov, Indov či Kazachov

24.08.2019 21:28

České firmy už dlhší čas zápasia s nedostatkom pracovných síl. Zamestnávateľom v Česku chýba až pol milióna pracovníkov.

franúzsko, summit G7

Vo francúzskom Biarritzi sa začal summit vyspelých ekonomík G7

24.08.2019 21:08, aktualizované: 21:25

Otázka, či je G7 stále relevantným a efektívnym fórom pre riešenie globálnych problémov, nadobúda na naliehavosti.

osobny bankrot

Osobný bankrot využili desaťtisíce ľudí, vrátane špekulantov

24.08.2019 17:50

Inštitút osobného bankrotu doteraz využili na Slovensku desaťtisíce ľudí. Vyplýva to zo štatistík ministerstva spravodlivosti.

duhový pride 2019, pochod, bratislava, dúha, vlajka

Centrom Košíc prešli stovky účastníkov dúhového pochodu

24.08.2019 17:47

Cieľom je podľa organizátorov vytvorenie priestoru, v ktorom títo ľudia môžu verejne prežiť svoju identitu.

Leonard Vladimír Rinesch

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 22829x
Priemerná čítanosť článkov: 1756x

Kategórie