Založ si blog

Pozitíva Vzniku Česko-Slovenska. IV. Časť

Pozitíva Vzniku Česko-Slovenska.

Po oslobodení Slovenska sme sa ako národ mohli konečne nadýchnuť. Lenže pol storočia trvajúca bezohľadná maďarizačná politika zanechala hlboké stopy (niektoré si nesieme dodnes). Nesmiernu úctu a vďaku cítime voči českým učiteľom, ktorí v 20-tych rokoch prišli na Slovensko vyučovať. Až vtedy sme sa opäť začali učiť svojmu Slovenskému jazyku. Mohli sme ním hovoriť, písať či modliť sa v ňom. Česká inteligencia prišla aby pomohla s výchovou našej inteligencie. My sme ako som spomínal v predchádzajúcich článkoch učiteľov nemali. Resp. mali sme ich neskutočne málo ktorí nemohli pokryť celé naše územie. Práve Českí profesori založili univerzitu Komenského. Zjednodušene nám Česi vrátili možnosť byť Slováci a následne sa ju časť z nich nám pokúšala zobrať.

Významnú úlohu pre nás mal príchod úradníctva a poriadkových síl. Naše bolo pomaďarčené a často málo spoľahlivé. Česi a Moravania mali vďaka systému, ktorý panoval v rakúskej časti štátu pripravené oveľa lepšie úradníctvo. My sme ho takmer nemali. Len málokto bol Slovákom či sa ešte ako Slovákom cítili byť.

Ozbrojené zložky sme my Slováci nemali. Jedine až navracajúci sa legionári Slovenskej národnosti predstavovali túto časť. Vďaka ich príchodu sa postupne ustanovil poriadok a zastavil sa ďalší možný pokus o ovládnutie nášho územia.

V roku 1920 vzniklo Slovenské národné divadlo práve za podpory českého spolku. Spočiatku sa tam hrávali České diela a uvádzalo v češtine pretože nebolo dosť Slovenských hier ani hercov. To sa ale postupne menilo. Tak ako som to spomenul a ešte spomeniem, v dobe boja o naše prežitie nebolo času vytvárať veľkolepé operné diela, divadelné inscenácie etc. ktoré by aj tak nebolo možné verejne prezentovať. Všetky zdroje šli na zachovanie našej identity.

V novom štáte sa obnovila činnosť zakázanej Matice Slovenskej ktorú Maďari zakázali napriek tomu, že sám cisár na ňu prispel. Činnosť Matice bola nezávislá a pre Slovákov veľmi dôležitá. V 30-tych rokoch sa pokúšali nadviazať kontakty so Slovákmi žijúcich v Amerike, zdokumentovať ich život ale po dnes je to téma nepreskúmaná a vtedajšie snahy zabudnuté. Pričom bez Amerických Slovákov by sa pravdepodobne Slovensko nestalo súčasťou ČSR a ostalo by pod Maďarskou vládou alebo by nevznikla ani samotná ČSR.

No neboli tu len tieto nesmierne dôležité veci ale bohužiaľ aj negatíva. Niektoré ale nevznikli z Českého imperializmu ako to niektorí chcú ukázať. Išlo jednoducho o nedorozumenie.

Český terorista

14.01.2019

Pôvodne som myslel, že sa jednalo o vtip ale je to realita. Vyzerá to tak, že nepotrebujeme islamských teroristov. Vystačíme si sami. Sami sa budeme navzájom zastrašovať a zabíjať ale hodíme viac »

ĽSNS ide do Eurovolieb 2019

11.01.2019

Tak ĽSNS predstavila lídrov kandidátky pre voľby do Európskeho parlamentu. Kotleba a spol. chcú vystúpiť z Európskej únie a nebyť podriadený ako Slovensko „diktátu“ z Bruselu! Zaujímavé. viac »

Pre tých čo odmietajú 17. november 1989

18.11.2018

Včera sme si pripomenuli výročie 17.novembra a podaktorí tu úmorne nariekali aká škoda sa udiala. No tak si to v skratke treba pripomenúť. Odporúčam preto každému priaznivcovi komunizmu a viac »

andrej danko, rigorozna praca, plagiat,

O tom, či Danko bude kandidovať za prezidenta, rozhodne SNS 29. januára

21.01.2019 10:30

Prezidentské voľby budú v sobotu 16. marca, prípadné druhé kolo 30. marca.

kurily, kurilské ostrovy, japonsko, rusko, lod

Japonský premiér si chce pre Kurily dohodnúť ďalšiu schôdzku s Putinom

21.01.2019 10:22

Japonský premiér zvažuje variant mierovej zmluvy s Ruskom za podmienky, že Japonsku zostanú ostrov Šikotan a Habomajské ostrovy.

Vysoké Tatry

Vo všetkých pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo

21.01.2019 09:32

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Čína, juan, mena, peniaze

Čína stráca dych, rast bol najnižší od roku 1990

21.01.2019 08:58

Čínska ekonomika v minulom roku rástla len o 6,6 percenta. Spomaľovanie čínskej ekonomiky je zlou správou pre globálne hospodárstvo.

Leonard Vladimír Rinesch

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 15766x
Priemerná čítanosť článkov: 1577x

Kategórie