Založ si blog

Pozitíva Vzniku Česko-Slovenska. IV. Časť

Pozitíva Vzniku Česko-Slovenska.

Po oslobodení Slovenska sme sa ako národ mohli konečne nadýchnuť. Lenže pol storočia trvajúca bezohľadná maďarizačná politika zanechala hlboké stopy (niektoré si nesieme dodnes). Nesmiernu úctu a vďaku cítime voči českým učiteľom, ktorí v 20-tych rokoch prišli na Slovensko vyučovať. Až vtedy sme sa opäť začali učiť svojmu Slovenskému jazyku. Mohli sme ním hovoriť, písať či modliť sa v ňom. Česká inteligencia prišla aby pomohla s výchovou našej inteligencie. My sme ako som spomínal v predchádzajúcich článkoch učiteľov nemali. Resp. mali sme ich neskutočne málo ktorí nemohli pokryť celé naše územie. Práve Českí profesori založili univerzitu Komenského. Zjednodušene nám Česi vrátili možnosť byť Slováci a následne sa ju časť z nich nám pokúšala zobrať.

Významnú úlohu pre nás mal príchod úradníctva a poriadkových síl. Naše bolo pomaďarčené a často málo spoľahlivé. Česi a Moravania mali vďaka systému, ktorý panoval v rakúskej časti štátu pripravené oveľa lepšie úradníctvo. My sme ho takmer nemali. Len málokto bol Slovákom či sa ešte ako Slovákom cítili byť.

Ozbrojené zložky sme my Slováci nemali. Jedine až navracajúci sa legionári Slovenskej národnosti predstavovali túto časť. Vďaka ich príchodu sa postupne ustanovil poriadok a zastavil sa ďalší možný pokus o ovládnutie nášho územia.

V roku 1920 vzniklo Slovenské národné divadlo práve za podpory českého spolku. Spočiatku sa tam hrávali České diela a uvádzalo v češtine pretože nebolo dosť Slovenských hier ani hercov. To sa ale postupne menilo. Tak ako som to spomenul a ešte spomeniem, v dobe boja o naše prežitie nebolo času vytvárať veľkolepé operné diela, divadelné inscenácie etc. ktoré by aj tak nebolo možné verejne prezentovať. Všetky zdroje šli na zachovanie našej identity.

V novom štáte sa obnovila činnosť zakázanej Matice Slovenskej ktorú Maďari zakázali napriek tomu, že sám cisár na ňu prispel. Činnosť Matice bola nezávislá a pre Slovákov veľmi dôležitá. V 30-tych rokoch sa pokúšali nadviazať kontakty so Slovákmi žijúcich v Amerike, zdokumentovať ich život ale po dnes je to téma nepreskúmaná a vtedajšie snahy zabudnuté. Pričom bez Amerických Slovákov by sa pravdepodobne Slovensko nestalo súčasťou ČSR a ostalo by pod Maďarskou vládou alebo by nevznikla ani samotná ČSR.

No neboli tu len tieto nesmierne dôležité veci ale bohužiaľ aj negatíva. Niektoré ale nevznikli z Českého imperializmu ako to niektorí chcú ukázať. Išlo jednoducho o nedorozumenie.

Vývoj ČSR po roku 1938 VI. Časť

08.11.2018

I.ČSR nebola budovaná decentralisticky ale centralisticky. V priebehu svojej existencie neposkytla dostatočnú národnú slobodu nie len nám Slovákom v rovine politickej ale zlyhala voči Nemeckej, viac »

Negatíva vzniku Česko-Slovenska V. Časť

05.11.2018

Jedným z prvých bola naša silná náboženská viera. Českí vojaci, vychovávaní v husitskej tradícii nechápali, že vyvesenie vlajky s kalichom je pre Slovákov hlboká urážka náboženského viac »

Vznik Česko-Slovenska III. Časť

02.11.2018

Dnes málokto popiera úlohu Tomáša G. Masaryka a Milana R. Štefánika ako hlavných zakladateľov spoločného štátu, pričom dôležitá bola aj úloha Eduarda Beneša. Každý mal svoju úlohu. viac »

pušilin

Líder DĽR Pušilin sľúbil po voľbách užšie vzťahy s Ruskom

14.11.2018 23:17

"Toto je nielen kultúrna a sociálna integrácia (s Ruskom), ale aj ekonomická," uviedol líder Doneckej ľudovej republiky.

USA Slovensko Lajčák Pompeo

Lajčák debatoval s Pompeom o Ukrajine a aj modernizácii armády

14.11.2018 21:54

Šéf americkej diplomacie vyzdvihol príspevok Slovenska do medzinárodných misií v Afganistane a Iraku, ktoré sú zamerané na boj proti terorizmu.

Lietadlo, Airbus 330-200

Pasažieri Air France dorazili do Číny s trojdňovou prestávkou na Sibíri

14.11.2018 21:26

Let z Paríža do Šanghaja musel núdzovo pristáť vo východosibírskom meste Irkutsk.

andrej kiska

NAKA zasahovala u Kisku, zaistila počítače a účtovníctvo

14.11.2018 21:00

K zásahu došlo v rovnaký deň ako sa konal súd s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom.

leonard

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 3844x
Priemerná čítanosť článkov: 641x

Autor blogu

Kategórie